Špeciálna základná škola, Vtáčkovce 2

Prihlásenie

PROFIL ŠKOLY

Špeciálna základná škola, Vtáčkovce 2 je štátna  škola s právnou subjektivitou. Škola je zriadená Regionálnym úradom školskej správy Košice, Zádielska 1222/1, 040 33 Košice. Poskytuje výchovu a vzdelávanie žiakom s mentálnym postihnutím. Pri výchove a vzdelávaní žiakov s mentálnym postihnutím sa podľa § 94 ods. 2 písm. a) zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov) postupuje podľa vzdelávacieho programu pre žiakov s mentálnym postihnutím.

 

Podľa § 97 ods. 5 zákona č. 245/2008 Z. z., základná škola podľa § 94 ods. 2 písm. a),

ktorá vzdeláva žiakov s mentálnym postihnutím alebo s mentálnym postihnutím v kombinácii

s iným postihnutím, sa vnútorne člení podľa stupňa mentálneho postihnutia žiakov na :

a) variant A pre žiakov s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia,

b) variant B pre žiakov so stredným stupňom mentálneho postihnutia,

c) variant C pre žiakov s ťažkým alebo hlbokým stupňom mentálneho postihnutia alebo pre žiakov s mentálnym postihnutím, ktorí majú aj iné zdravotné postihnutie, sú držiteľmi preukazu zdravotne ťažko postihnutých a nemôžu sa vzdelávať podľa variantu A alebo B.

 

Škola je jednopodlažná, s počtom tried 6 a jednou učebňou IKT. Vyučovací proces sa realizuje v dvoch zmenách.

 

Výchova a vzdelávanie sa  uskutočňuje podľa Školského vzdelávacieho programu – Neučíme sa pre školu, ale pre život, vypracovaného na základe Štátneho vzdelávacieho programu ISCED1 pre žiakov s mentálnym postihnutím vo všetkých variantoch,  a to s využitím špeciálnych učebných pomôcok a kompenzačných pomôcok, ktoré spolu s učebnicami a špeciálne upravenými učebnými textami podľa špeciálnych výchovno-vzdelávacích potrieb žiaka poskytuje bezplatne škola. Škola poskytuje pre žiakov zmysluplné trávenie voľného času prostredníctvom širokej ponuky záujmových útvarov.

 

Rada školy je ďalším orgánom, ktorý pôsobí na pôde školy. Pozostáva z deviatich členov.

Pre lepšiu informovanosť o dianí v škole máme zriadenú webovú stránku: szs-vtackovce.edupage.org.

 

Výchovno-vzdelávací proces je prispôsobený individuálnym potrebám, možnostiam a schopnostiam žiakov vyplývajúcim z ich zdravotného znevýhodnenia – mentálneho postihnutia rôzneho stupňa alebo kombinácii s iným postihnutím. Škola patrí do siete špeciálnych škôl a poskytuje žiakom s mentálnym postihnutím vo veku od 6 do 16 rokov primárne (ISCED1) vzdelávanie.

 

Školu tvoria dve budovy. V hlavnej budove školy sa nachádza šesť klasických tried, jedna učebňa, chodba slúžiaca ako telocvičňa, jedna kuchynka, kde sa nachádza malá miestnosť pre uskladnenie desiatových balíčkov, miestnosť pre učiteľov, kancelária zástupcu riaditeľa školy a sociálne zariadenia. Veľkosťou sú triedy vyhovujúce.

V priestoroch vedľajšej budovy školy je  kancelária riaditeľa školy, kancelária hospodára školy a sociálne zariadenie. Chýba školská dielňa na vyučovanie pracovného vyučovania, telocvičňa (momentálne nám na vyučovanie telesnej a športovej výchovy a zdravotnej telesnej výchovy slúži chodba) a zborovňa. Do areálu školy patrí školský dvor a školský pozemok, ktorý využívame  na vyučovanie prác na školskom pozemku v rámci pracovného vyučovania. Obidve  budovy sú  zabezpečené  elektronickým zabezpečovacím systémom a kamerovým systémom. Škola je plnoorganizovaná, vzdelávame deti a žiakov od prvého ročníka do deviateho, resp. desiateho ročníka variant B a C.

Špecifiká výchovy a vzdelávania žiakov s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia

Dieťa s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia s odloženou povinnou školskou dochádzkou sa môže vzdelávať v prípravnom ročníku, po absolvovaní ktorého môže žiak pokračovať v primárnom vzdelávaní na takom type školy, pre ktorý má predpoklady na základe rediagnostického psychologického a špeciálnopedagogického vyšetrenia. Dôležité postavenie vo výchovno-vzdelávacom procese má pracovné vyučovanie, čomu musí zodpovedať materiálno-technické a priestorové vybavenie školy. Žiaci 5. až 9. ročníka variantu A sa delia na pracovnom vyučovaní na zmiešané skupiny. Maximálny počet žiakov v skupine je 6. Nakoľko žiaci variantu B sa vzdelávajú aj v triedach s variantom A, aj títo žiaci sú v spoločných skupinách. V prípade ťažkostí pri osvojovaní si predpísaného učiva je možné žiakovi vypracovať individuálny vzdelávací program z jedného alebo viacerých predmetov, podľa ktorého sa vzdeláva a postupuje do vyššieho ročníka. V doložke vysvedčenia sa tomuto žiakovi zaznamenáva z ktorých predmetov sa vzdelával podľa individuálneho vzdelávacieho programu.

Špecifiká výchovy a vzdelávania žiakov so stredným stupňom mentálneho postihnutia 

Dôležité postavenie vo výchovno-vzdelávacom procese má pracovné vyučovanie, čomu musí zodpovedať materiálno-technické a priestorové vybavenie školy. Žiaci 5. až 10. ročníka variantu B sa delia na pracovnom vyučovaní na zmiešané skupiny. V skupinách môžu byť žiaci viacerých ročníkov. Maximálny počet žiakov v skupine je 6.

Špecifiká výchovy a vzdelávania žiakov s ťažkým alebo hlbokým stupňom mentálneho postihnutia

Žiaci s ťažkým alebo hlbokým stupňom mentálneho postihnutia sa vzdelávajú podľa individuálnych vzdelávacích programov. Pri organizácii vyučovania sa využíva predovšetkým blokové vyučovanie. V prípade, že žiak zvládol obsah vzdelávania a splnil kritéria na prijatie do špeciálnej základnej školy – variant B, môže tam byť preradený.

 

Dĺžka štúdia a formy výchovy a vzdelávania

Špeciálna základná škola – variant A má deväť ročníkov s možnosťou zriadenia prípravného ročníka. Špeciálna základná škola – variant B má desať ročníkov s možnosťou zriadenia prípravného ročníka. Žiakovi skončilo plnenie povinnej školskej dochádzky, ak od začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky absolvoval desať rokov vzdelávania v ŠZŠ, alebo dňom 31. augusta príslušného školského roka, v ktorom žiak dovŕšil 16. rok veku (§ 22 ods.1 zákon č. 245/2008). V základnej škole pre žiakov so zdravotným znevýhodnením podľa § 95 ods. 1 písm. b) možno predĺžiť dĺžku vzdelávania až o dva roky. Dĺžku štúdia určí štátny vzdelávací program (§ 97 ods. 2 zákona č. 245/2008 Z. z .). Žiakovi s ťažkým zdravotným postihnutím môže riaditeľ školy umožniť vzdelávanie až do konca školského roka, v ktorom žiak dovŕši 18. rok veku (podľa § 22 ods. 3 zákona č. 245/2008 Z. z.).

 

Podmienky prijímania

Do Špeciálnej základnej školy sa prijímajú žiaci, ktorí sa vzhľadom na svoje zdravotné znevýhodnenie nemôžu úspešne vzdelávať v základnej škole. Žiaci sa prijímajú v zmysle zákona č. 596/2003 Z.z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov  v znení neskorších predpisov a v súlade s § 7 ods. 1 až 4 vyhlášky č. 322/2008 Z. z. o špeciálnych školách na základe diagnostických vyšetrení a na žiadosť rodiča a s informovaným súhlasom rodiča, alebo iného zákonného zástupcu, ktorí nesúhlasia so vzdelávaním svojho dieťaťa v špeciálnych triedach pre žiakov s mentálnym postihnutím v základnej škole, alebo v domove sociálnych služieb, alebo v triedach základnej školy spolu s inými žiakmi, t.j. v školskej integrácii (podľa § 94, ods. 1 zákona č. 245/2008 Z. z).

 

Do prípravného ročníka sú prijímaní žiaci, ktorí dosiahli vek 6 rokov, na základe žiadosti rodiča, príp. iného zákonného zástupcu a na základe odporúčania odborníkov z poradenského centra. Sú to žiaci s diagnostikovaným mentálnym postihnutím, ktorí neboli zaškolení v materskej škole, alebo majú odloženú povinnú školskú dochádzku, resp. dodatočne odloženú povinnú školskú dochádzku. Po absolvovaní prípravného ročníka odborníci CŠPP vykonajú rediagnostické vyšetrenie a posúdia možnosti ich ďalšieho vzdelávania.

 

Stupeň vzdelania

 

Žiak absolvovaním povinnej školskej dochádzky v špeciálnej základnej škole získava primárne vzdelanie. Primárne vzdelanie získa žiak absolvovaním vzdelávacieho programu pre žiakov s mentálnym postihnutím podľa § 16 ods. 3 písm. a) zákona č. 245/2008 Z. z., dokladom o získanom stupni vzdelania je vysvedčenie s doložkou.